#blog

Turkusowe organizacje, czyli nowoczesny model zarządzania

Spis treści – narzędzia marketingu

Ostatnia dekada to absolutna rewolucja, jeśli chodzi o zarządzanie przedsiębiorstwem i zasobami ludzkimi. Z roku na rok przedsiębiorcy kładą coraz większy nacisk na dobrostan fizyczny i psychiczny pracowników, co jest efektem wymogów związanych z działaniami ESG oraz wejściem na rynek pokolenia Z, które charakteryzuje się samodzielnością i walką o swoje prawa. W czasach tych pojawiło się również pojęcie takie, jak turkusowa organizacja. Czym ona jest? Jakie są jej podstawowe zasady i czy warto wprowadzić zasady turkusowej organizacji w Polsce? O tym wszystkim dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest turkusowa organizacja?

Turkus to kolor, który kojarzy się z harmonią, spokojem i równowagą. I tak naprawdę w największym skrócie jest to właśnie schemat działania takowej organizacji. Jest to miejsce pracy, w którym nie istnieje pojęcie hierarchii, leadershipu czy nawet podziału obowiązków. Każdy pracownik ma dla firmy dokładnie takie samo znaczenie, wartość i równorzędne stanowisko. Turkusowa organizacja opiera się na zasadach równości i zaufaniu, ponieważ pracownicy i ich praca nie są przez nikogo kontrolowani, ani sprawdzani. Dzięki temu mogą wykonywać swoje obowiązki z lekkością, na własnych zasadach w oparciu o swoje doświadczenie oraz aktualny stan mocy przerobowych.

Turkusowa organizacja opiera się na 4 filarach: samozarządzanie, dążenie do pełni, zaufanie i cel ewolucyjny. Turkusowa organizacja to pojęcie stworzone przez Frederica Laloux, który po raz pierwszy użył go w swojej książce “Pracować inaczej”. Publikacja ta zawiera 5 modeli zarządzania opisanych kolorami, przy czym turkus znajduje się właśnie na samym końcu, jako model idealny, bez barier, hierarchii i stanowisk. W Polsce prekursorem turkusowych organizacji jest Profesor Andrzej Blikle, który na swojej stronie internetowej zamieszcza informacje o kolejnych turkusowych organizacjach w Polsce. 

Turkusowe organizacje w Polsce

W Polsce turkusowe organizacje są bardzo rzadko spotykane, jednak ich rozwój jest nieodłącznym elementem dostosowania się firmy do realiów ekonomicznych i generacyjnych. Pokolenie Z, czyli najmłodsze pokolenie pracowników odrzuciło kult pracy, kult lidera na rzecz wartości takich jak harmonia, spokój psychiczny i dobrobyt duchowy. Turkusowa organizacja to forma zarządzania przedsiębiorstwem, która idealnie wpasuje się w model życia “zetek”.

Turkusowe organizacje - czym są, przykłady

Obserwując turkusowe organizacje w Polsce bardzo łatwo można zauważyć, że rozwijają się one przede wszystkim w obszarze branż IT i Development, co jest połączone z rynkiem pracy. Od wielu lat developerzy są najbardziej pożądaną grupą pracowniczą, przez co mają możliwość pracy na swoich własnych zasadach. Są jednak inne, mniej oczywiste przykłady jak np. firma Brewa S.C. z Kalisza, czyli stosunkowo małego miasta. Jest to firma zajmująca się fotowoltaiką, która na swojej stronie umieściła zasady działania turkusowej organizacji. 

Zastosuj zasady omawiane w tym artykule i obserwuj, jak Twoje strategie zyskują na skuteczności!

Bądź na bieżąco z marketingiem i nowoczesnymi koncepcjami!

Umów się na bezpłatną konsultację z nami!

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, bycie na bieżąco z najnowszymi trendami marketingowymi to klucz do sukcesu. Dowiedz się, jak implementować innowacyjne rozwiązania w swojej firmie, które zwiększą jej konkurencyjność i efektywność. Nasz zespół pomoże Ci nie tylko zrozumieć aktualne zmiany na rynku, ale także dostosować Twoją strategię marketingową do najnowszych technologii i metod. Skontaktuj się z nami, a wspólnie stworzymy spersonalizowaną strategię, która pozwoli Ci skutecznie wdrożyć nowoczesne rozwiązania i zapewni Twojej marce przewagę na rynku.

Sprawdź inne wpisy!